Who’s on the Democratic ballot in Dallas County? – NBC 5 Dallas-Fort Worth

Who’s on your ballot?
See the March 1 primary ballots, by county and party, below.
Democrat: Hill | dallas | Denton | Tarrant
Republican: Hill | dallas | Denton | Tarrant

A list of candidates appearing on Democratic ballots in Dallas County is below.

Midterm elections take place on Tuesday, November 8, but before candidates can run for office, they must win their party’s primary. This year, the Texas primary takes place on Tuesday, March 1. Any race requiring a second round would face another vote on Tuesday, May 24. Early voting runs from February 14-25. The last day to request a mail-in ballot is February 18 (received, unpostmarked). The ballot must be received by March 1 if not postmarked or by 5:00 p.m. on March 3 if postmarked before 7:00 p.m. on March 1.

US REPRESENTATIVES

UNITED STATES REPRESENTATIVE DISTRICT 5
TARTICHA HILL
KATHLEEN CORDELIA BAILEY

UNITED STATES REPRESENTATIVE DISTRICT 24
KATHY FRAGNOLI
DERRIK T GAY
JAN MCDOWELL

UNITED STATES REPRESENTATIVE DISTRICT 30
ARTHUR-DIXON
JESSICA MASON
VONCIEL JONES HILL
JASMINE CROCKETT
BARBARA MALLORY CARVI
KEISHA WILLIAMS-LANKFORD
ROY WILLIAMS JR
ABEL MULUGHETA
JANE HOPE HAMILTON

UNITED STATES REPRESENTATIVE DISTRICT 32
COLLIN ALLRED

UNITED STATES REPRESENTATIVE DISTRICT 33
CARLOS QUINTANILLA
MARC VEASEY

GOVERNOR

INOCENCIO (INNO) BARRIENTEZ
JOY DIAZ
BETO O’ROURKE
WAKELAND WEALTH
MICHAEL COOPER

LIEUTENANT GOVERNOR

CARLA BRAILEY
MICHAEL BECKLEY
MIKE NECKLACE

ATTORNEY GENERAL

S. “TBONE” RAYNOR
JOE JAWORSKI
ROCHELLE MERCEDES GARZA
LEE MERRIT
MIKE’S FIELDS

AUDITOR OF PUBLIC ACCOUNTS

ANGEL LUIS VEGA
TIM MAHONEY
JANET T. DUDDING

COMMISSIONER OF THE GENERAL OFFICE OF LANDS

MICHAEL LANGE
JINNY SUH
SANDRAGRACE MARTINEZ
JAY KLEBERG

AGRICULTURE COMMISSIONER

SUSAN HAYS
ED IRESON

RAILWAY COMMISSIONER

LUKE WARFORD

SUPREME COURT OF TEXAS

JUSTICE, SUPREME COURT, LOCATION 3
ERIN A NOWELL

JUSTICE, SUPREME COURT, LOCATION 5
AMANDA REICHEK

JUSTICE, SUPREME COURT, SQUARE 9
JULIA MALDONADO

CRIMINAL COURT OF APPEAL

JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEAL LOCATION 5
DANA HUFFMAN

JUDGE, COURT OF CRIMINAL APPEAL LOCATION 6
ROBERT JOHNSON

EDUCATION COUNCIL

MEMBER, STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT 11
“DC” CALDWELL I
LUIS MIGUEL SIFUENTES
JAMES WHITFIELD

MEMBER, STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT 12
ROBERTO VELASCO
ALEX CORNWALLIS

MEMBER, STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT 13
AICHA DAVIS

MEMBER, STATE BOARD OF EDUCATION, DISTRICT 14
TRACY FISHERMAN

STATE SENATE

STATE SENATOR, DISTRICT 2
PRINCE S. GIADOLOR

STATE SENATOR, DISTRICT 12
FRANCINE LY
FERDI MONGO

STATE SENATOR, DISTRICT 16
NATHAN JOHNSON

STATE SENATOR, DISTRICT 23
ROYCE WEST

STATE HOUSE

DISTRICT 100 STATE REPRESENTATIVE
DANIEL DAVIS-CLAYTON
SANDRA CRENSHAW
MARQUIS HAWKINS
VENTON C JONES

DISTRICT 102 STATE REPRESENTATIVE
ANA MARIA RAMOS

DISTRICT 103 STATE REPRESENTATIVE
RAFAEL M. ANCHIA

DISTRICT 104 STATE REPRESENTATIVE
JESSICA GONZALEZ

DISTRICT 105 STATE REPRESENTATIVE
TERRY MEZA

DISTRICT 107 STATE REPRESENTATIVE
VICTORIA NEAVE CRIADO

DISTRICT 108 STATE REPRESENTATIVE
FREDA HEALD
ELIZABETH GINSBERG

DISTRICT STATE REPRESENTATIVE 109
CARL O. SHERMAN

DISTRICT 110 STATE REPRESENTATIVE
TONI ROSE

DISTRICT 111 STATE REPRESENTATIVE
YVONNE DAVIS

DISTRICT 112 STATE REPRESENTATIVE
ELVA CURL

DISTRICT STATE REPRESENTATIVE 113
UDUAK NKANGA
RHETTA ANDREWS BOWERS

DISTRICT STATE REPRESENTATIVE 114
CHRIS LEAL
ALEXANDER GUIO
JOHN BRYANT
CHARLIE GEAR
KENDALL SCUDDER

DISTRICT STATE REPRESENTATIVE 115
JULIE JOHNSON

COURT OF APPEAL

JUSTICE, 5TH DISTRICT COURT OF APPEAL, LOCATION 4
MARICELA MOORE

JUSTICE, 5TH DISTRICT COURT OF APPEAL, PLACE 7
NANCY KENNEDY

DISTRICT JUDGES

DISTRICT JUDGE, 44TH JUDICIAL DISTRICT
VERETTE FRAZIER

DISTRICT JUDGE, 68TH JUDICIAL DISTRICT
MARTIN HOFFMAN

DISTRICT JUDGE, 101ST JUDICIAL DISTRICT
STACI WILLIAMS

DISTRICT JUDGE, 116TH JUDICIAL DISTRICT
TONY PARKER

DISTRICT JUDGE, 134TH JUDICIAL DISTRICT
DALE TILLERY

DISTRICT JUDGE, 160TH JUDICIAL DISTRICT
AIESHA REDMOND

DISTRICT JUDGE, 191ST JUDICIAL DISTRICT
GENA SLAUGHTER

DISTRICT JUDGE, 192ND JUDICIAL DISTRICT
MARIA ACEVES
TRACIE M. SHELBY

DISTRICT JUDGE, 193RD JUDICIAL DISTRICT
BRIDGETT WHITMORE

DISTRICT JUDGE, 194TH JUDICIAL DISTRICT
ERNEST WHITE

DISTRICT JUDGE, 195TH JUDICIAL DISTRICT
HECTOR GARZA

DISTRICT JUDGE, 203RD JUDICIAL DISTRICT
RAQUEL “ROCKY” JONES

DISTRICT JUDGE, 204TH JUDICIAL DISTRICT
TAMMY KEMP
BREE WEST

DISTRICT JUDGE, 254TH JUDICIAL DISTRICT
KIM BROWN

DISTRICT JUDGE, 255TH JUDICIAL DISTRICT
VONDA BAILEY
Kim KITCHEN

DISTRICT JUDGE, 256TH JUDICIAL DISTRICT
ZANDER STREET
DAVID LOPEZ

DISTRICT JUDGE, 265TH JUDICIAL DISTRICT
JENNIFER BENNETT

DISTRICT JUDGE, 282ND JUDICIAL DISTRICT
TERESA JAN HAWTHORNE
AMBER DATA
ANDY CHATHAM

DISTRICT JUDGE, 283RD JUDICIAL DISTRICT
LELA LAWRENCE MAYS

DISTRICT JUDGE, 291ST JUDICIAL DISTRICT
STEPHANIE N. MITCHELL HUFF

DISTRICT JUDGE, 292ND JUDICIAL DISTRICT
BRANDON BIRMINGHAM

DISTRICT JUDGE, 298TH JUDICIAL DISTRICT
EMILY TOBOLOWSKY

DISTRICT JUDGE, 302ND JUDICIAL DISTRICT
SANDRA JACKSON

DISTRICT JUDGE, 303RD JUDICIAL DISTRICT
LADEITRA ADKINS

DISTRICT JUDGE, 304TH JUDICIAL DISTRICT
ANDREA MARTIN LANE

DISTRICT JUDGE, 305TH JUDICIAL DISTRICT
CHERYL LEE SHANNON

DISTRICT JUDGE, 330TH JUDICIAL DISTRICT
ANDREA PLUMLEE

DISTRICT JUDGE, 363RD JUDICIAL DISTRICT
TRACY HOLMES

CRIMINAL DISTRICT JUDGES

DALLAS COUNTY CRIMINAL DISTRICT JUDGE NUMBER 1
TINA CLINTON

CRIMINAL DISTRICT JUDGE, DALLAS COUNTY NUMBER 5
CARTER THOMPSON

CRIMINAL DISTRICT JUDGE, DALLAS COUNTY NUMBER 6
NANCY MULDER
ALISON ALLEN

CRIMINAL DISTRICT JUDGE, DALLAS COUNTY NUMBER 7
CHIKA ANYIAM

DALLAS COUNTY DISTRICT ATTORNEY

JEAN CREUZOT
ELIZABETH DAVIS FRIZELL

COUNTY JUDGE

BILLY CLARK
CLAY JENKINS

DALLAS COUNTY COURT

COUNTY COURT AT ACT NO. 1
LEDOUGLAS JOHNSON
D’METRIA BENSON

COUNTY COURT AT ACT NO. 2
MELISSA J. BELLAN

COUNTY COURT AT ACT NO. 3
SALLY MONTGOMERY
MISTI MOUSELLER

COUNTY COURT AT ACT NO. 4
DIANNE KATHRYN JONES
PAULA M ROSALES

COUNTY COURT AT ACT NO. 5
JUAN RENTERIA
NICOLE TAYLOR

DALLAS COUNTY CRIMINAL COURT

COUNTY CRIMINAL COURT AT LAW NO. 1
DAN PATTERSON
MARILYNN MAYSE

COUNTY CRIMINAL COURT AT LAW NO. ten
ELISSA WEV
ETTA J. MULLIN
MONIQUE J. BRACEY HUFF

COUNTY CRIMINAL COURT AT LAW NO. 11
SHEQUITTA D. KELLY

COUNTY CRIMINAL COURT AT LAW NO. 2
JULIA HAYES

COUNTY CRIMINAL COURT AT LAW NO. 3
AUDREY FAYE MOOREHEAD

COUNTY CRIMINAL COURT AT LAW NO. 4
ANGEL MATA
DOMINICA TORRES WILLIAMS

COUNTY CRIMINAL COURT AT LAW NO. 5
LISA GREEN

COUNTY CRIMINAL COURT AT LAW NO. 6
ANGELA M. KING

COUNTY CRIMINAL COURT AT LAW NO. seven
REMEKO TRANISHA EDWARDS

COUNTY CRIMINAL COURT AT LAW NO. 8
CARMEN WHITE

COUNTY CRIMINAL COURT AT LAW NO. 9
PEGGY HOFFMAN

COUNTY CRIMINAL COURT OF APPEALS NO. 1
KRISTIN WADE

COUNTY CRIMINAL COURT OF APPEALS NO. 2
PAMELA LUTHER

DALLAS COUNTY CLEARANCE COURT

COURT OF AUDITS NO. 1
JULIA MALVEAUX

COURT OF AUDITS NO. 2
LANASHA HOUZE
INGRID MICHELLE WARREN

COURT OF AUDITS NO. 3
MARGARET JONES JOHNSON

DALLAS COUNTY DISTRICT CLERK

AMYE THOMPSON HOLLINS
FELICIA PITRE

DALLAS COUNTY CLERK

MARCUS TURNER JR
ANN CRUZ
JOHN F. WARREN

DALLAS COUNTY TREASURER

PAULINE MEDRANO

DALLAS COUNTY COMMISSIONERS COURT

COUNTY COMMISSIONER ENCLOSURE 2
ANDREW SOMMERMAN
MICHELLE OCKER
PHILIPPE KINGSTON
TOM ERVIN

COUNTY COMMISSIONER ENCLOSURE 4
ELBA GARCIA

JUSTICE OF THE PEACE

JUSTICE OF PEACE CITY 1, LOCATION 1
THOMAS G. JONES

JUSTICE OF PEACE CITY 1, LOCATION 2
VALENCIA NASH

JUSTICE OF PEACE CITY 2, LOCATION 1
ATALIA GARCIA WILLIAMS
CHRISTINA SOWELLS
MARGARET O’BRIEN
HENRY BROWN

JUSTICE OF PEACE CITY 2, PLACE 2
KATINA WHITFIELD
DENISE BRENNAN
DENISE UPGLISE

JUSTICE OF PEACE CITY 3, PLACE 1
ADAM M. SWARTZ

JUSTICE OF PEACE CITY 4, LOCATION 1
MIKE JONES
LASONJA-IVORY FLOWERS

JUSTICE OF PEACE CITY 4, PLACE 2
SASHA MORENO
DAREIA JACOBS

JUSTICE OF PEACE CITY 5, PLACE 1
ANDRE TURNER
SARA MARTINEZ

JUSTICE OF PEACE CITY 5, PLACE 2
JUAN JASO
DESMOND DEZ COOK
KALETHA DOTSON

DALLAS COUNTY CONSTABLE

CONSTABLE COUNTY ENCLOSURE 1
TRACEY GOULET
Mr. YOLANDA FREEMAN

CONSTABLE COUNTY ENCLOSURE 2
DEANNA HAMMOND
BILL GIPSON

CONSTABLE COUNTY ENCLOSURE 3
HENRY CURRY
DEMONDER MONTGOMERY

CONSTABLE COUNTY ENCLOSURE 4
EDDIE BROWN JR
ED WRIGHT

CONSTABLE COUNTY ENCLOSURE 5
SOPHIA L. GRAHAM
MICHAEL OROZCO

About Dale Davis

Check Also

Alejandro Bastari celebrates his 50th birthday with his niece Michele Salas

Michelle traveled from Europe to Mexico to pay her respects to her great-grandmother at the …